Menu strony internetowej to mapa, która ma ułatwić użytkownikowi poruszanie się po witrynie. Najważniejszą zasadą przy jego tworzeniu powinna być użyteczność. Jak zaprojektować menu witryny www, by rzeczywiście było przydatne dla odwiedzającego Twoją stronę? Poznaj 5 zasad.

Menu jest elementem architektury informacji strony internetowej. Musisz dokładnie je przemyśleć, aby stało się użyteczne dla użytkowników. Jakie powinno być, co w nim ująć, w którym miejscu w witrynie je zamieścić – na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

1. Pierwsza zasada: menu intuicyjne

Projektując menu strony internetowej, powinieneś wejść w buty użytkownika Twojej witryny. Z myślą o nim zastanów się, co zrobić, by było możliwie najbardziej intuicyjne i użyteczne. Nie pozostawiaj mu pola do domysłów – podaj na tacy to, czego szuka.

Jako element nawigacyjny strony www, menu ma poprowadzić odbiorcę po podstronach, które chce odwiedzić – bez zastanawiania się i tracenia czasu na szukanie. Bo użytkownik tego czasu nie ma. Jeśli nie zagwarantujesz mu szybkiej możliwości przejścia tam, gdzie potrzebuje dotrzeć, prawdopodobnie wyląduje u konkurencji.

2. Prostota przede wszystkim

Menu strony internetowej to nie miejsce na pokaz kreatywności. Tutaj liczy się prostota, która ułatwia poruszanie się po witrynie. Użyj zrozumiałych nazw. Zadbaj o czytelność od strony graficznej – wyraźne kolory, odpowiedniej wielkości czcionka. Pamiętaj przy tym, by zachować spójność z pozostałymi elementami strony.

Skup się na umieszczeniu w menu optymalnej liczby pozycji. Powinno być ich tyle, by użytkownik szybko znalazł to, czego potrzebuje, jednocześnie nie gubiąc się w gąszczu mniej istotnych odnośników. To zadanie będzie stosunkowo proste w przypadku mniej złożonych stron www, jak blogi czy portfolia. Wystarczą wtedy zakładki typu „o mnie”, „kategorie”, „moje prace” czy „kontakt”.

Jeśli jednak Twoja witryna jest rozbudowana – prowadzisz na przykład sklep internetowy – i trudno wyróżnić kilka najistotniejszych podstron, możesz skorzystać z menu wielopoziomowego – rozwijanego. Po najechaniu kursorem lub kliknięciu na jedną z pozycji pojawią się kolejne, bardziej szczegółowe.

3. Menu strony internetowej: łatwo dostępne

Użytkownicy Internetu przyzwyczaili się do tego, że menu znajduje się na górze strony internetowej i raczej nie warto od tego odchodzić. Możesz wykorzystać układ pionowy, poziomy (menu boczne) czy tzw. hamburger menu, czyli rozwijalną ikonkę poziomych linii. Niezależnie od wyboru, powinno być ono widoczne na pierwszy rzut oka.

Poza tym, że umieścisz je na górze strony, możesz także rozważyć opcję tzw. pływającego menu, które podąża za użytkownikiem podczas przewijania witryny. Zwykle ułatwia ono poruszanie się po stronie – chcąc przejść na inną podstronę, internauta nie musi scrollować ekranu z powrotem do góry. Może to jednak także rozpraszać uwagę, a dodatkowo zajmuje stały fragment ekranu.

4. Responsywność – dotyczy także menu

Pamiętaj, że Twoja witryna powinna właściwie wyświetlać się także na urządzeniach mobilnych. Odpowiednio wyeksponowane menu na stronie internetowej to nie wszystko. Zadbaj, by witryna otwierana w przeglądarce na telefonie czy tablecie była równie czytelna i intuicyjna. Najlepiej już od rozpoczęcia prac nad projektem strony bierz pod uwagę jej responsywność

Zdarza się, że menu na urządzeniu przenośnym ginie, przesuwa się poza zasięg ekranu czy „rozjeżdża się”. Nie dopuścisz do tego testując układ strony na różnych urządzeniach.

Możesz także rozważyć zastosowanie innego rodzaju menu dla komputerów, innego dla mobile’u. Popularnym rozwiązaniem na urządzeniach mobilnych jest użycie wspomnianego „hamburger menu”. Jeśli się na to zdecydujesz, zadbaj o widoczność ikonki oraz upewnij się, że Twoi odbiorcy szybko rozszyfrują, co się pod nią kryje.

5. Last but not least: SEO

Projektując menu na stronie internetowej, miej z tyłu głowy, że nie jest ono bez znaczenia dla pozycji Twojej witryny w wyszukiwarkach internetowych. Chociaż robisz to głównie dla użytkownika, dobrze zaprojektowana architektura i nawigacja ma wpływ na SEO. Na szczęście to, co poprawia komfort użytkowania Twojej strony, doceniają także algorytmy wyszukiwarek. Nie musisz więc działać dwutorowo – pomagając użytkownikowi, pomagasz jednocześnie swojej stronie osiągnąć wyższe pozycje.

Aby zadowolić algorytmy, umieść więc w menu istotne dla Twojej strony frazy kluczowe. Ponownie przyjrzyj się, czy zastosowane rozwiązania są klarowne, intuicyjne i użyteczne. Jeśli nie masz pewności, możesz skorzystać z pomocy specjalizujących się w tym temacie UX/UI designerów.

Skomplikowana prostota w projektowaniu menu strony internetowej

Czasem wydaje się, że poszukiwania kreatywnych pomysłów przysparzają przedsiębiorcom czy marketerom dużych trudności. Często jednak okazuje się, że to właśnie minimalizm sprawia największe kłopoty. Bo choć menu strony internetowej jest z pozoru oczywistym i prostym elementem nawigacyjnym, uzyskanie efektu prostoty oraz użyteczności bywa skomplikowane. Mimo to nie warto z tego celu rezygnować – dobre menu strony internetowej to duży krok dla sukcesu witryny.